Właściwa technika pomiaru ciśnienia krwi w domu 0
Właściwa technika pomiaru ciśnienia krwi w domu

Ciśnieniomierz domowy wspomaga diagnozowanie nadciśnienia. Korzyści dotyczące domowego zarządzania nadciśnieniem tętniczym.

Monitorowanie ciśnienia krwi w warunkach domowych jest jedną z metod stosowanych do potwierdzenia diagnozy nadciśnienia i do zarządzania stanem zdrowia poza kliniką, pomagając pacjentom osiągnąć docelowe ciśnienie krwi.  
domowy monitoring ciśnienia tętniczego

Odczyty poza gabinetem lekarskim, uzyskane z domowego monitorowania ciśnienia krwi mają wiele zalet.

Domowe monitorowanie ciśnienia krwi pozwala lekarzowi uzyskać odczyty w naturalnym środowisku pacjenta, w którym pomiary ciśnienia krwi są zwykle niższe niż te wykonywane w warunkach klinicznych.

Średnia z odczytów ciśnienia tętniczego (w ciągu dnia) jest postrzegana jako lepsza metoda reprezentująca rzeczywiste ciśnienie krwi pacjenta, niż pojedynczy odczyt w gabinecie.

W rezultacie domowe monitorowanie ciśnienia krwi może pomóc w walce z błędną klasyfikacją nadciśnienia tętniczego w klinice spowodowane efektem białego fartucha, techniką klinicysty, sprzętem, stanem zdrowia pacjenta i czynnościami, w których pacjent brał udział przed badaniem.

Dodatkowe informacje dla lekarza 

Domowe monitorowanie ciśnienia krwi może również dostarczyć lekarzowi informacji na temat reakcji pacjenta na leki, umożliwiając w razie potrzeby dostosowanie planu opieki. Dlatego samokontrola może poprawić przestrzeganie przez pacjenta terapii nadciśnienia, co prowadzi do postępów w kierunku wyznaczonych celów ciśnienia tętniczego krwi.

Domowe monitorowanie ciśnienia krwi może być bardziej wydajną opcją, niż ambulatoryjne śledzenie ciśnienia krwi ze względu na jego wygodę, przystępność i dostępność.

W przeciwieństwie do ambulatoryjnego monitorowania ciśnienia krwi, domowa obserwacja nie wymaga szkolenia personelu klinicznego, nie wymusza od pacjenta noszenia holtera ciśnienia przez 24 godziny i nie ogranicza aktywności fizycznej.

Wybór domowego monitora ciśnienia krwi

Na rynku detalicznym mamy wiele dostępnych ciśnieniomierzy kontrolujących tętnicze ciśnienie krwi.

Kupując domowy ciśnieniomierz, pacjent powinien upewnić się, że jego urządzenie spełnia następujące kryteria:

* Zaufanie lekarzy: wybierz odpowiednie urządzenie, najlepiej zalecane przez pracowników ochrony zdrowia w celu skutecznego zarządzania ciśnieniem krwi.

* Dokładność: American Heart Association zaleca automatyczny ciśnieniomierz z pomiarem na ramieniu; monitory nadgarstkowe i na palcowe nie są zalecane, ponieważ dają mniej dokładne wyniki

* Właściwy rozmiar mankietu: Upewnij się, że mankiet jest odpowiednio dopasowany - użycie zbyt małego mankietu jest najczęstszym błędem w pomiarze ciśnienia krwi.

* Wygoda: dążyć należy do maksymalnego komfortu, dzięki urządzeniu, które dokonuje pomiarów w mniej niż 30 sekund.

* Inteligentna łączność: dziel się swoimi odczytami z lekarzem lub opiekunem za pomocą podłączonego urządzenia.

Na przykład firma Welch Allyn oferuje domowy monitor ciśnienia krwi podłączony do lekarza, który pozwala pacjentowi mierzyć ciśnienie krwi w domu. Technologia Bluetooth® pomaga pacjentowi robić postępy w osiąganiu celów, umożliwiając mu przechowywanie i śledzenie odczytów ciśnienia krwi oraz wysyłanie danych do lekarza w celu sprawdzenia stanu zdrowia.

Właściwa technika pomiaru ciśnienia krwi w domu

Ważne jest, aby pacjent stosował właściwą technikę pomiaru ciśnienia krwi w domu, aby zapewnić dokładne odczyty.

82% lekarzy zgadza się, że większość pacjentów nie przestrzega właściwych kroków w celu uzyskania dokładnych odczytów ciśnienia krwi podczas monitorowania ciśnienia tętniczego w domu.

Wskazania i zalecenia

Technika mierzenia ciśnienia tętniczego krwi 
Przed zaleceniem monitorowania ciśnienia tętniczego w domu pacjent musi zostać przeszkolony w zakresie technik pomiaru ciśnienia tętniczego w domu:

1. Mankiet do pomiaru ciśnienia krwi należy umieścić bezpośrednio na ramieniu.

2. Umieszczenie mankietu na ramieniu jest ważne: należy pozostawić pewną przestrzeń (pomiędzy mankietem a ramieniem) na nie więcej niż dwa palce. Rurka powinna przebiegać w dół pośrodku przedramienia, a dolna część mankietu powinna być umieszczona na dwie szerokości palców (około 1,5 cm) powyżej zgięcia w ramieniu.

3. Właściwa pozycja: należy usiąść na krześle, które wspiera twoje plecy; trzymaj nogi nie skrzyżowane i stopy płasko na podłodze.

4. Ramię na poziomie serca: Oprzyj rękę na płaskiej powierzchni; upewnij się, że mankiet jest na wysokości serca.

5. Zrelaksowanie: Ważne aby spokojnie usiąść przez pięć minut przed rozpoczęciem pomiaru.

6. Nie ruszaj się: Trzymaj ręce w bezruchu podczas cyklu pomiarowego.

7. Należy poinstruować pacjenta, aby dokonywał co najmniej dwóch odczytów rano i wieczorem (przed kolacją) w odstępie minutowym.

8. Najlepiej, aby pacjent dążył do uzyskania odczytów tygodniowych, dwa tygodnie po zmianie leczenia i tydzień przed wizytą u lekarza.

9. Ważne jest, aby pacjent dokładnie rejestrował wszystkie odczyty ciśnienia tętniczego. Pacjent może rejestrować pomiary za pomocą miernika ciśnienia krwi z wbudowaną pamięcią lub fizycznie zapisywać odczyty, w tym liczby, datę i godzinę.

10. Pacjent powinien albo przesłać odczyty do lekarza elektronicznie, albo przynieść dziennik odczytów ciśnienia krwi na wizytę

11. Przy podejmowaniu decyzji klinicznych średnie ciśnienie krwi pacjenta powinno opierać się na odczytach z dwóch lub więcej osobnych pomiarów.

12. Ten sam ciśnieniomierz. Na koniec pacjent powinien używać tego samego zatwierdzonego przyrządu do pomiaru ciśnienia krwi w domu, aby lekarz mógł dokładnie porównać wyniki

Ograniczenia dotyczące domowego zarządzania nadciśnieniem tętniczym

Chociaż badanie ciśnienia krwi w domu może zapewnić lekarzom świetne informacje na temat faktycznego ciśnienia tętniczego pacjenta, nadal istnieją pewne trudności z tą metodą. Na przykład: rzetelne śledzenie ciśnienia krwi w domu zależy od zaangażowania się pacjenta (tj. stosowania tej samej techniki i komunikacji z lekarzem) w celu uzyskania wysokiej jakości danych z pomiarów. 

Ponadto w tej metodzie mogą występować luki w danych, takie jak brak odczytów ciśnienia podczas snu.

Podsumowanie:

Monitorowanie ciśnienia tętniczego krwi w domu jest uważane za przydatną i ekonomiczną metodę.

Odczyty ciśnienia tętniczego poza gabinetem lekarskim dostarczają lekarzom krytycznych danych w jego naturalnym środowisku i reakcji na leczenie.

Nadciśnienie tętnicze - schorzenie cywilizacyjne

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, co trzeci Polak cierpi na nadciśnienie tętnicze. Niestety ponad połowa z nich bagatelizuje zalecenia lekarskie i nie leczy tej przypadłości. Tendencja poprawia się wśród pacjentów dopiero po 60 roku życia.

Nadciśnienie tętnicze jest czynnikiem ryzyka wielu chorób, w tym m.in. udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca, niewydolności nerek, czy retinopatii nadciśnieniowej.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. w Polsce żyło 10 mln dorosłych osób z nadciśnieniem tętniczym, którzy stanowili 31,5% dorosłej populacji Polaków. W ostatnich latach standaryzowany współczynnik chorobowości rejestrowanej minimalnie spadł z 305 do 292 chorych na 1 000 osób.

Eksperci oceniają iż połowa spośród 10 mln Polaków nie wie, że ma nadciśnienie.

Nadciśnienie tętnicze jest najczęściej diagnozowanym stanem chorobowym podczas wizyt ambulatoryjnych.

Spośród osób, u których zdiagnozowano nadciśnienie, w USA podobnie jak w Polsce około połowa nie kontroluje ciśnienia tętniczego.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat domowego zarządzania nadciśnieniem? Pobierz nasz eBook, aby dowiedzieć się, w jaki sposób monitory ciśnienia krwi podłączone do klinicysty mogą pomóc tobie i twoim pacjentom odzyskać kontrolę na ciśnieniem tętniczym.

Komentarze do wpisu (0)

Submit

Sprzęt Medyczny Online tel.

612-232-390

info@medica91.com

    • POZNAJ NAS BLIŻEJ Medica 91 renomowany dostawca sprzętu medycznego od prawie 30 lat. Od początku naszej działalności zaopatrujemy centra medyczne, prywatne praktyki lekarskie i szpitale. Naszą misją jest dostarczanie innowacyjnych rozwiązań dla ochrony zdrowia. nr. 1 sklep internetowy dla lekarza. Zapoznaj się z naszymi wideo instrukcjami.
      kliknij tutaj

więcej więcej
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl