Menu
Szukaj
Koszyk

Waga i wzrostomierz w gabinecie lekarza

Waga lekarska w gabinecie. 

Każda waga medyczna nieautomatyczna, czyli waga mechaniczna albo elektroniczna wdrożona do eksploatacji po 1 maja 2004 r. i stosowana do określania ciężaru pacjenta w praktyce medycznej w celu monitorowania, opisanej w rozporządzeniu Ministra Gospodarki.

Przejdź do wpisu

Każda waga medyczna nieautomatyczna, czyli waga mechaniczna albo elektroniczna wdrożona do eksploatacji po 1 maja 2004 r. i stosowana do określania ciężaru pacjenta w praktyce medycznej, opisanej w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 grudnia 2003 r. w sprawie podstawowych wymagań dla wag nieautomatycznych podlegających ocenie zgodności (Dz. U. z 2004 r. Nr 4, poz. 23), które wdraża dyrektywę 90/384/EWG:

powinny posiadać:

  • znak CE

  • dwie ostatnie cyfry roku i numer jednostki notyfikowanej, która dokonała legalizacji WE lub dwie ostatnie cyfry roku i numer jednostki notyfikowanej, która sprawuje nadzór nad systemem jakości producenta,

  • zielona, kwadratowa nalepka z nadrukowaną dużą czarną literą „M” .

Do takiej wagi powinna być dołączona deklaracja zgodności z dyrektywą 90/384/EWG lub wdrażającym ją ww. rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, wystawiona przez producenta.

W praktyce medycznej do ważenia pacjentów w celu monitorowania, diagnozowania i leczenia stosuje się wagi klasowe: klasy III (średnia) i klasy IIII (zwykła).

Legalizacja: ważność i jak często powinna być robiona

Legalizacja to sprawdzenie, stwierdzenie i poświadczenie, że przyrząd pomiarowy spełnia wymagania metrologicze. Oznaczenia legalizacyjne na nowej wadze medycznej nieautomatycznej i elektronicznej posiadającej legalizację są umieszczone na tabliczce znamionowej lub w jej pobliżu. Oznaczenia dotyczą wszystkich nowych wag stosowanych w medycynie wyprodukowanych po 01.05.2004r.

Jak długo ważna jest legalizacja nowej wagi?

W przypadku nowej wagi ważność legalizacji wynosi 36 miesięcy i jest zależna od roku produkcji wagi. Np. jeśli waga została wprowadzona do obrotu od 1 stycznia 2007 do 1 stycznia 2008, waga powinna zostać zalegalizowana do 31 grudnia 2010 r.

Co należy zrobić gdy ważność legalizacji wygasa?
Wagę trzeba zgłosić do najbliższego Urzędu Miar i Wag lub specjalistycznego zakładu naprawy i legalizacji wag w celu dokonania ponownej legalizacji (legalizacji wtórnej). Ważność takiej legalizacji wynosi 24 miesiące. Dowodem legalizacji są specjalne holograficzne naklejki legalizacyjne, które nakleja się w pobliżu tabliczki znamionowej wagi. 

Komentarze do wpisu (2)

Napisz komentarz
D

DarekS

A co z wzrostomierzami? Też wymagają legalizacji? Np te montowane na ścianę.

W

webdoc

Wyspecjalizowany zakład posiadający uprawnienia do legalizacji wag to aktualnie Urząd Miar i Wag. Czy są teraz prywatne przedsiębiorstwa które mają uprawnienia do legalizacji wag medycznych?