Tablice Ishihary 38 plansz pełny Ishihara Color Test ok

Tablice Ishihary Sklep Sprzęt dla Lekarza i Ochrony Zdrowia
  • promocja
Dostępność: Zapytaj o cenę
Cena: 459,50 zł 480,00 zł 459.50
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Tablice Ishihary pełny test (38 tablic). Testy Ishihary - Tablice Pseudoizochromatyczne. Tablice Ishihary do badania widzenia barwnego cena / oferta ograniczona

tablice ishihary 38 stron

Tablice ishihary do badania widzenia barwnego to tak zwany test koloru Ishihary (Ishihara Color Test) do rozpoznawania daltonizmu. Po raz pierwszy został zaprojektowany przez Dr Sinobu Ishihara, profesora w Tokijskim Uniwersytecie. Tablice które stanowią test zawierają koła wypełnione plamami w różnych rozmiarach i kolorach, wszystkie w identycznych odległościach miedzy sobą. 

Daltonizm

Daltonizm, inaczej zaburzenia rozpoznawania barw, należy do zaburzeń genetycznych dziedzicznych. Nazwa pochodzi od nazwiska chemika angielskiego J. Daltona, który jako pierwszy opisał daltonizm w 1794. Daltonizm polega na nierozpoznawaniu barwy: czerwonej (protanopia), zielonej (deuteranopia), czerwono-zielonej (daltonizm), żółto-niebieskiej (tritanopia).

Występowanie daltonizmu

Zaburzenia rozpoznawania barw występują głównie u mężczyzn (u ok. 15%), wyjątkowo u kobiet. Daltonizm nabyty może pojawić się w wyniku uszkodzenia siatkówki lub dróg wzrokowych (oko, nerw czaszkowy II wzrokowy), a także po stosowaniu niektórych leków. 

Zapraszamy do zapoznania się z ciekawym artykułem: INTERAKTYWNA METODA WYKRYWANIA ZABURZEŃ WIDZENIA BARW - Wybrane metody wykrywania zaburzeń widzenia barw - Zaburzenie widzenia barw (ślepota barw) - Alternatywne metody. 

Procedury badań

Przed rozpoczęciem testu widzenia barw za pomocą Tablic Ishihary należy upewnić się że podczas badania jest zapewnione odpowiednie oświetlenie
 
Aby uzyskać najdokładniejsze wyniki, wymagane jest oświetlenie typu "dziennego", o temperaturze około 6000-7000 K (idealne: 6500K, współczynnik oddawania barw (CRI)> 90) i jest wymagane w przypadku wojskowych badań przesiewowych w zakresie widzialności kolorów. 
 
Żarówki fluorescencyjne są często używane w szkołach przy testowaniu, ale ich barwa oświetlenia mogą się znacznie różnić. Nie należy stosować żarówek tradycyjnych, ponieważ ich żółta temperatura (żółcień) daje bardzo niedokładne wyniki, pozwalając niektórym osobom z niedowidzeniem kolorów, przejść badanie z pozytywnym rezultatem.
 
Poprawną techniką testowania jest udzielenie odpowiedzi tylko w ciągu trzech sekund na tablicę. Ograniczenie czasowe do 3 sekund nie pozwoli na tzw. coaching, dotykanie lub śledzenie liczb przez badanego. 
 
Test najlepiej należy przeprowadzić w kolejności losowej, aby ograniczyć wcześniejsze zapamiętywanie odpowiedzi przez badanych. Najlepsze testy Ishihary (książeczki z tablicami) pozwalają na zmienianie kolejności poszczególnych tablic. Najlepsze pseudoizochromatyczne Tablice Ishihary (takie jak nasza) posiadają poszczególne strony umieszczone w uchwytach, więc tablice można okresowo zamieniać, aby dać losową kolejność do testowania.
 
Od momentu powstania, test widzenia barwnego Ishihary jest powszechnie używany na całym świecie ze względu na łatwość użycia i wysoką dokładność. 
 
Ślepota barw jest zazwyczaj dziedziczna (w sprzężeniu z chromosomem X) i dotyka głównie mężczyzn (za wyjątkiem tritanopii, która dotyka w zbliżonym stopniu obydwie płcie). Może być także spowodowana przez choroby jak np. cukrzyca, oraz substancje psychogenne jak niektóre narkotyki np. LSD.
 

Tablice ishihary 38 stron od medica91.com - unboxing

 

tablice Ishihary

Czym jest ślepota barw?


Ślepota barwna wynika z wrażliwych na światło pigmentów w szyszkach siatkówki, otrzymujących błędne kodowanie genetyczne fal świetlnych. Pełna ślepota barw jest w rzeczywistości bardzo rzadka. O wiele częściej zdarza się, że ludzie widzą kolory w pewnym stopniu, ale nie tak wyraźnie, jak te bez jakiejkolwiek formy ślepoty barw.

Niedostatki widzenia kolorów częściej występują u mężczyzn niż u kobiet. Ci, którzy cierpią z powodu zmniejszonej wrażliwości na czerwone, zielone i niebieskie światła, nie mogą mieć problemów z normalną działalnością lub mogą być bardzo dotknięci.

Czasami braki koloru mogą komplikować możliwości zatrudnienia. Kilka zawodów wymaga wyraźnego wyczucia czerwonych, zielonych i niebieskich świateł (na przykład piloci linii lotniczych, kapitanowie holowników, elektrycy).

Opinie o produkcie (5)

4 maja 2018

Czy ta wersja pozwala na zamianę kolejności tablic Ishihary? Odp.: Tak, ta wersja Tablic Ishihary ma możliwość zmiany kolejności. Każda strona ma ramkę w którą można wstawić dowolną tablicę z 38 dostępnych.

11 czerwca 2019

Chce kupić

23 listopada 2019

Podana jest informacja, że to wersja 2019. Czy wersje z lat poprzednich mają inne tablice? Czy test Ishihary dla dorosłych to ten sam zestaw tablic? Z góry dziękuję za odpowiedź.

12 grudnia 2019

Wersja 2019. Jest to data kiedy został zrealizowany wydruk.

12 grudnia 2019

Producenci zwracają uwagę na przydatność przy specjalistycznych testach np. dla lotnictwa, stąd podana jest data testu wydruku 2019 rok.

Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Infolinia:

Telefon: 61 223 23 90

Email: info@medica91.com

Producenci
więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl