Zanim kupisz stetoskop... 0
Zanim kupisz stetoskop...

Jednym z najbardziej charakterystycznych sprzętów stosowanych w medycynie jest stetoskop. Już podczas wczesnych studiów medycznych młodzi lekarze zaczynają swoją przygodę z tym "narzędziem" diagnostycznym. Warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy zakupie stetoskopu. Szczególnie, jeśli to nasz "pierwszy raz".

Nauczenie się obsługi stetoskopu relatywnie jest proste. Jednak interpretacja i zrozumienie tego co słychać w urządzeniu może być bardzo wymagające. Znajomość tego czego słuchać, aby właściwie diagnozować wymaga bardzo wysokiego poziomu wiedzy oraz lat praktyki.

Akustyczny stetoskop z lekkiej stali nierdzewnej

Przeznaczenie słuchawek lekarskich

Przede wszystkim należy określić zastosowanie, do jakiego przewidujemy używać stetoskop. Czy ma on służyć do pomiaru ciśnienia krwi za pomocą mechanicznego ciśnieniomierza, czy do zaawansowanej diagnozy chorób serca lub płuc?

Najwygodniejszy stetoskop do mierzenia ciśnienia krwi przy zastosowaniu aparatów mechanicznych to taki, który można łatwo wsunąć pod mankiet ciśnieniomierza. Zwykle jest to stetoskop jednostronny (z membraną akustyczną). Specjalny kształt głowicy, płaski i ścięty pod delikatnym kątem, umożliwia szybkie i bezproblemowe umiejscowienie słuchawki w odpowiednim miejscu i dzięki temu przeprowadzenie wiarygodnego pomiaru. Zazwyczaj też koszt tych stetoskopów nie jest nadmiernie wysoki.

Komfort użytkowania stetoskopu

Podczas pierwszego założenia stetoskopu zwróć uwagę na kierunek ustawienia liry. Oliwki muszą być skierowane „do przodu”. Jest to spowodowane tym, że kanały słuchowe uszu też biegną „do przodu” (od ucha w kierunku nosa), a nie prostopadle do twarzy. Jeśli lirę twojej słuchawki ustawisz prawidłowo w przedłużeniu kanału słuchowego - usłyszysz lepiej i wyraźniej to, co przenosi lejek lub membrana stetoskopu.

W stetoskopach Welch Allyn (zarówno kardiologicznych Harvey, jak również Proffessional) mamy możliwość płynnego wyregulowania kąta ustawienia liry i dostosowania jej do indywidualnych uwarunkowań i oczekiwań. Jest to olbrzymią zaletą tych sprzętów, gdyż jak napisano powyżej, ma to decydujący wpływ na jakość zbieranych dźwięków.

Komentarze do wpisu (0)

Submit

Sprzęt Medyczny Online tel.

612-232-390

info@medica91.com

    • POZNAJ NAS BLIŻEJ Medica 91 renomowany dostawca sprzętu medycznego od prawie 30 lat. Od początku naszej działalności zaopatrujemy centra medyczne, prywatne praktyki lekarskie i szpitale. Naszą misją jest dostarczanie innowacyjnych rozwiązań dla ochrony zdrowia. nr. 1 sklep internetowy dla lekarza. Zapoznaj się z naszymi wideo instrukcjami.
      kliknij tutaj

więcej więcej
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl